Teatr jeszcze kilkadziesiąt lat temu była to rozrywka wyłącznie dla wysokich klas, jednak z czasem stała się to rozrywka dostępna również szerszym warstwom społecznym, jednak nadal wielu może sobie na nią pozwolić jedynie od czasu do czasu. Idąc do teatru często ludzie zadają sobie pytanie jaki będzie odpowiedni strój. Należy zaznaczyć, że upowszechnienie teatru sprawiło, że zmieniła się także etykieta i strój obowiązujący w teatrze. Dziś można w nim spotkać nawet ludzi w jeansach, bowiem sprzedaż biletów w ostatniej chwili, czy miejsc siedzących na schodach nie sprzyja eleganckim strojom. Nie zmienia to jednak faktu, że wybierając się do teatru należy ubrać się elegancko i odświętnie.

Strój kobiecy

Długie, wieczorowe suknie nie są już czymś powszechnym w teatrze, o ile nie jest to premierowy spektakl, wówczas taka kreacja, wraz z butami na wysokim obcasie i torebką kopertówka, taką jak te na stronie – elfrika.pl/pl/c/KOPERTOWKI/75, jest jak najbardziej na miejscu. Jednak w przypadku codziennych spektakli strojem obowiązującym jest raczej elegancja sukienka koktajlowa, spodnie i elegancka koszula, czy żakiet i spódnica – tak ubrane kobiety najczęściej można spotkać w teatrze. Dominującym kolorem jest czerń, często pojawiają się także inne kolory w ciemnych odcieniach. Zazwyczaj przedstawienia teatralne mają miejsce wieczorami, stąd też taki wybór kolorów wśród pań.

Strój męski

Choć wydawać by się mogło, że garnitur to niemal obowiązek w teatrze, okazuje się jednak, że tak nie jest. Choć rzeczywiście panowie w garniturach nadal stanowią częsty element teatralnego krajobrazu, to jednak mężczyźni w smokingach, jak to bywało onegdaj należą już do rzadkości spotykani są w takich strojach jedynie podczas premier czy uroczystych gali. Codziennością są natomiast elegancka koszula i spodnie lub marynarka połączona z mniej eleganckimi spodniami, ale koszulą z kołnierzykiem i krawatem lub muszką, choć również garnitury nadal bardzo często można znaleźć na salach teatralnych.

Zmiana w sposobie ubierania się to znaki czasów oraz przemian jakie zaszły w teatrze, niegdyś dostępnym jedynie dla najbogatszych, obowiązywały zatem stroje z najwyższej półki, smokingi, fraki i eleganckie suknie wieczorowe. Dziś bardziej dostępny z elegancja, która również dostępna jest szerszemu gronu osób, a więc z garniturami i eleganckimi garsonkami łączonymi z torebkami kopertówkami oraz wysokimi obcasami. Teatr to żywy organizm, który ciągle ewoluuje, w różnych dziedzinach swojego bycia.