Meble z drewna, choć wytrzymałe i piękne, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Tylko dzięki temu unikniesz obniżenia ich jakości. Tylko jak dbać o drewniane meble skutecznie? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, podając kilka sprawdzonych porad dotyczących czyszczenia oraz konserwacji drewna. Zapraszamy do lektury!

Czyszczenie mebli  z drewna – jak robić to skutecznie?

Jeżeli zastanawiasz się, jak dbać o drewniane meble, powinieneś w pierwszej kolejności poznać tajniki ich czyszczenia. Prawidłowe usuwanie kurzu czy różnego rodzaju zabrudzeń pozwoli nie tylko zachować ich piękny wygląd, ale również uniknąć zarysowania powierzchni czy przebarwień.

Jeżeli chcesz usunąć kurz, wystarczy Ci lekko zwilżona gąbka lub ścierka – miękka i delikatna, która nie uszkodzi powierzchni drewna. Jednak pragnąc rozprawić się z większymi zanieczyszczeniami, w tym różnego rodzaju plamami, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po specjalistyczny preparat, który zawiera wosk lub olej, np. lniany. Dzięki temu z jednej strony pozbędziesz się zabrudzenia, a z drugiej zabezpieczysz meble z drewna przed kurzem oraz wilgocią, a także nadasz im wyjątkowy blask.

Warto zwrócić uwagę na to, że sposób pielęgnacji oraz czyszczenia mebli z drewna powinien być dopasowany do ich rodzaju lub wykończenia. I tak:

  • meble woskowane warto czyścić przy użyciu bawełnianej ściereczki i wykonywać okrężne ruchy;
  • meble olejowane należy czyścić preparatem zawierającym podobny olej do tego, który został wykorzystany do wykończenia mebli;
  • drewno naturalne należy czyścić delikatną gąbką i wykonywać ruchy wzdłuż słojów.

Pamiętaj! Nigdy do czyszczenia mebli z drewna nie stosuj preparatów do tego nieprzeznaczonych. Może to wpłynąć negatywnie na ich wygląd, a nawet doprowadzić do ich zniszczenia! Unikaj również stosowania gąbek o szorstkiej powierzchni, które mogłyby uszkodzić strukturę mebla i sprawić, że nie będzie on prezentował się tak pięknie, jak wcześniej.

Jak dbać o meble drewniane? Unikaj błędów!

Czyszczenie i pielęgnacja mebli z drewna to nie wszystko. Jeżeli chcesz, aby pozostały one piękne oraz funkcjonalne na przestrzeni wielu lat, powinieneś unikać błędów mogących negatywnie wpływać na ich stan. Przede wszystkim nigdy nie stawiaj bezpośrednio na nich bardzo gorących albo zimnych naczyń, a także nie umieszczaj ich w pobliżu źródeł ciepła – mowa tu zwłaszcza o grzejnikach i piecach.

Co więcej, pamiętaj o regularnym wycieraniu kurzu i usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń na bieżąco – dzięki temu nie pojawią się przebarwienia. Jeżeli to możliwe, staraj się także nie narażać swoich mebli z drewna na kontakt z wodą, ponieważ jest ona dla nich jednym z największych zagrożeń.

Jak dbać o meble z drewna? Zapewnij im odpowiednie warunki w pomieszczeniu – optymalna temperatura to 18-23 stopnie Celsjusza, a wilgotność 40-60%. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci zachować piękno oraz funkcjonalność swojego domowego lub biurowego wyposażenia!