Wszystkim ludziom wypadają włosy- jest to coś jak najbardziej normalnego, co spotyka nas na co dzień. Powodem do  niepokoju jest natomiast sytuacja, kiedy nagle zaobserwujemy, że ilość włosów, które nam wypadają znacząco się zwiększyła.

Można to zaobserwować podczas czesania się, kiedy to dużo włosów zostaje nam na szczotce. Jest to też zauważalne na ubraniach czy też na poduszce, na której śpimy. Im dłuższe włosy tym łatwiej zorientować się, że równowaga została zachwiana i że trzeba podjąć pewne kroki zaradcze. Jedną z najistotniejszych rzeczy w takiej sytuacji jest poszukanie przyczyny problemu, a takich przyczyn może być wiele. Jedną z najczęstszych z nich są hormony.

Hormony a włosy: Jakie są zależności?

Hormony mają wpływ na cały nasz organizm, a w przypadku zachwiania równowagi hormonalnej- można borykać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, które odbijają się na naszym samopoczuciu i na naszym wyglądzie. Jednakże, bardzo często można wprowadzić skuteczne terapie zaradcze, które pozwalają zniwelować wpływ nieuregulowanej gospodarki hormonalnej w organizmie. Wiele z tych terapii można poznać w Centrum Zdrowego Włosa- https://centrumzdrowegowlosa.pl/. Wobec tego- hormony a włosy: Jakie są zależności? Jakie hormony najbardziej osłabiają włosy?

 

W przypadku kobiet można mówić o sporej zależności pomiędzy poziomem estrogenów, a wyglądem włosów. To właśnie odpowiednio wysoki poziom estrogenów sprawia, że włosy wypadają w mniejszym stopniu, są grubsze, gęstsze i szybciej rosną. W tych sytuacjach życiowych, kiedy następuje spadek estrogenów- mogą pojawić się przejściowe problemy z włosami. Mogą one stać się cieńsze, łamliwe i mogą zacząć bardziej wypadać. Do takiej sytuacji może dość w początkowej fazie cyklu miesiączkowego, ale też na przykład w okresie po porodzie.

 

– Wypadanie włosów może powodować kalcytonina– jej nieodpowiedni poziom w organizmie powoduje problemy z tarczycą. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest uregulowanie gospodarki hormonalnej w organizmie, gdyż nadczynność lub niedoczynność tarczycy ma poważne konsekwencje dla całego organizmu.

 

– W przypadku mężczyzn bardzo często przytacza się zjawisko łysienia androgenowego. Jest to sytuacja, w której w organizmie mężczyzny występują spore ilości testosteronu, a ten ma niszczycielski wpływ na mieszki włosowe. Znacząco je osłabia, a to w konsekwencji objawia się szybką utratą włosów, szczególnie w okolicy zakoli czy też na potylicy.

 

– Na mieszki włosowe niszcząco działa także kortyzol, czyli hormon stresu. Im więcej się stresujemy tym mocniej mogą zacząć wypadać nam włosy.