praca modelki

Warto się już na początku zastanowić, jakie zlecenia w praktyce realizują modelki. Zazwyczaj bowiem stwierdzenie mówiące o tym, że zadaniem modelki jest ładnie wyglądać- nie ma wiele wspólnego z prawdą. Często praca ta oznacza konieczność podróżowania i po kraju i w ramach wyjazdów zagranicznych, co również nie każdej kobiecie może odpowiadać. Dodatkowo, także i konkretne projekty mogą być bardziej lub mniej komercyjne. Co w przypadku, kiedy będziemy zmuszeni do reklamowania rzeczy, których nie lubimy lub których nie popieramy? Praca modelki może obfitować także i w tego typu dylematy.

Sesje fotograficzne oraz eventy

Jedną z najbardziej klasycznych form zatrudnienia jest praca przy projekcie, którego celem jest stworzenie określonych fotografii. To może być sesja zdjęciowa do jakiegoś magazynu, może to być sesja, której zdjęcia będą umieszczone gdzieś w sieci, ale może to być również sesja do billboardów lub wprost do etykiet produktów. Warto więc mieć taką świadomość, że firmując swoją twarzą dany produkt, jesteśmy z nim w pewien sposób nierozerwalnie związani. Nawet jeśli go nie lubimy, uważamy, że ma słabą jakość i nie jest absolutnie wart swojej ceny- będziemy zmuszeni do tego, aby wypowiadać się o nim w samych superlatywach, a być może nawet przekonywać innych, że wady produktu nie istnieją lub nie są znaczące. Praca modelki to nieraz naprawdę trudne sesje zdjęciowe, w których niełatwo jest się odnaleźć- zwłaszcza na początku kariery. Zdjęcia w ruchu, pozowanie w niewygodnych ubraniach, a może nawet sesje zdjęciowe ze zwierzętami- wszystko to może stanowić wyzwanie i sprawić, że będziemy się znajdować gdzieś daleko za naszą granicą komfortu. Jeszcze innym typem zdjęć są nagie fotografie lub też takie, które eksponują sporą cześć ciała. Nie każda modelka będzie preferowała takie angaże.

Wystąpienia i akcje promocyjne

Modelki bardzo często grają też w reklamach lub promują marki i produkty w ramach eventów. Oczywiście, może to być też sztuka czy występ charytatywny, trzeba jednak przygotować się na to, że celem takich akcji często jest zachęcenie kogoś do tego, aby dany produkt nabył. Modelki na scenie często radzą sobie nawet tak samo dobrze, jak etatowi aktorzy, wymaga to jednak odwagi, obycia i pewnej naturalności w tym, co się robi. Z pewnością nie jest to więc zajęcie dla osób, które nie lubią występować przed szerszą publicznością, dla osób nieśmiałych czy mających problemy z dykcją.

modelka na scenie

A może światowe wybiegi modowe?

Część modelek współpracuje z projektantami na modowych wybiegach. Jest to ogromny prestiż, ale i spory stres związany z każdym takim pokazem mody. Nie tylko trzeba nieskazitelnie wyglądać i mieć idealną figurę, ale też trzeba umieć w odpowiedni sposób zaprezentować te ubrania, które ma się na sobie. Trzeba też perfekcyjnie poruszać się w butach na obcasie i opanować technikę chodzenia po wybiegu. Zazwyczaj nie jest to coś, z czym człowiek się rodzi- wymaga to nauki oraz systematycznych ćwiczeń.