Nadszedł ten dzień, a wraz z nim decyzja – chcę się zapisać na kurs tańca! Gratulacje! Z pewnością nie pożałujesz, gdyż taniec to nic innego jak szereg korzyści dla ciała, ducha i samopoczucia. Jednak chwilę później zaczynają nawarstwiać się kolejne pytania. Czy na pewno? Czy nie za późno na takie zabawy? I jaki rodzaj tańca wybrać, skoro jest ich aż tyle? No i jak przygotować się do takich zajęć, czy trzeba być odpowiednio wyćwiczonym na starcie? Bez obaw, rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Zaczynamy! Dlaczego warto rozpocząć kurs tańca?

W zdrowym ciele zdrowy duch, jak mówi słynne i znane każdemu przysłowie. I jest w nim zawarte mnóstwo prawdy! Trudno z kolei o przyjemniejszą formę aktywności fizycznej niż taniec. Korzyści, które odnotujesz, zapisując się na kurs tańca, można podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich to cały pozytywny wpływ na zdrowie i wygląd. Taniec pozwala bowiem wymodelować sylwetkę, zrzucić nadprogramowe kilogramy, poprawić kondycję, wyuczyć odpowiedniej postawy ciała, a także nabrać gracji. A to nie wszystko! Świetnie wpływa również na pracę mózgu, konieczność zapamiętania choreografii i figur jest bowiem świetnym ćwiczeniem pamięci. Oprócz tego, decydując się na kurs tańca, nabierzesz pewności siebie, świadomości własnego ciała i jego atutów, a także sposobu ich eksponowania. To także idealny sposób na wyleczenie się z kompleksów i pokonanie nieśmiałości. Na koniec warto wspomnieć o doskonałej rozrywce, jaką są zajęcia. Czas spędzony w grupie osób o podobnych zainteresowaniach to świetna okazja na poznanie nowych ludzi, możliwość pozytywnego wyładowania emocji przy dźwiękach muzyki, a także rozwinięcia w sobie nowych umiejętności. A zatem nie ma na co czekać, do dzieła!

Krok drugi, czyli jaki kurs tańca wybrać?

Jedną z najcięższych do podjęcia decyzji, związanych z chęcią rozpoczęcia nauki tańca, jest wybór konkretnej techniki. Na początek warto więc zastanowić się nad tym, jakie kursy tańca mamy w ogóle do wyboru. W pierwszej kolejności wymienić można turniejowe tańce towarzyskie, wśród których znajdują się tańce standardowe (tango, walc angielski, walc wiedeński, foxtrot i quickstep) i tańce latynoamerykańskie (samba, rumba, jive, paso doble, cha-cha). Oprócz nich większośc szkół tańca oferuje także kursy bachaty, kizomby oraz salsy. Spotkać można się także ze szkołami wyspecjalizowanymi konkretnie w kierunku danej techniki tanecznej jak na przykład swingu, czy też rock and rolla. Oprócz nich wymienić można tak zwane “tańce uliczne”, czyli hip-hop, dancehall, czy też breakdance. Ponadto z łatwością znaleźć można również kursy tańców takich jak pole dance, taniec użytkowy, high heels, czyli taniec na wysokich obcasach i wiele, wiele innych. Jak wybrać odpowiedni? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od treningów, czy wolimy tańczyć solo, czy z partnerem, jakie tempo nas interesuje, a także wciąż pod uwagę gatunek muzyczny.

Jak przygotować się do zajęć w szkole tańca?

Nie potrzeba żadnych szczególnych przygotowań do rozpoczęcia zajęć w ramach kursu tańca. Czy jest to bachata, czy też salsa – bez znaczenia. W każdej szkole znajduje się podział na grupę początkującą i średnio- lub zaawansowaną, dzięki czemu bez obaw możemy być pewni, że trafimy na zajęcia z osobami, które podobnie jak my nie mieli wcześniej do czynienia z pląsami na parkiecie. Co warto mieć ze sobą? Przede wszystkim uśmiech i dobre nastawienie! Wszelkie opory, wstyd, czy nieśmiałość najlepiej zostawić za drzwiami sali tanecznej! Oprócz tego warto zaopatrzyć się w wodę mineralną, a także obowiązkowo wziąć ze sobą wygodny strój z naturalnych materiałów, a także komfortowe obuwie zamienne. I to wszystko! Czas ruszać na parkiet!