Na początku naszej drogi z rysunkiem i malarstwem w ogóle najprawdopodobniej wystarcza nam kartka i zwykły ołówek. Z czasem jednak się to zmienia. Nabywamy umiejętności, wiedzy i chcemy stawać się coraz lepsi. Jedną z pierwszych rzeczy, które powinniśmy nabyć, jeśli traktujemy malarstwo na poważnie, jest sztaluga.

 

Sztaluga dla początkujących i profesjonalistów

Niektóre przyrządy niezwykle przydatne przy rysowaniu i malowaniu są odpowiednie na każdym etapie nauki. Od podstaw do profesjonalnego rysunku. Mimo że sztaluga kojarzy się z osobą, która już raczej osiągnęła poziom zaawansowany, to nic bardziej mylnego! Osoba początkująca, jeśli traktuje malarstwo na poważnie, to zaczyna od podstaw takich jak nauka rysowania brył. Wygląda to tak, że patrząc na konkretną bryłę, staramy się ją odwzorować na kartce (może to być karton, zwykła kulka itp.). Sztaluga pozwala nam zachować przez cały czas rysowania odpowiednią perspektywę. Każda nasza zmiana miejsca lub pozycji siedząc przy stole, mogłaby już ją naruszyć. Dlatego jest to przydatne narzędzie, z którego warto korzystać na każdym etapie nauki rysunku.

 

Dlaczego jeszcze warto kupić sztalugę?

Oprócz zachowania odpowiedniej perspektywy, zakup sztalugi ma również inne bardzo przydatne zalety. Przede wszystkim jest to fakt, że nasza kartka umieszczana jest w stabilnej płaszczyźnie. Możemy różnymi przyborami naciskać na nasz obraz i nic nie powinno nam się przesuwać, wgniatać, odkształcać na papierze. Warto ponadto zaznaczyć, że używane sztalugi malarskiej jest niezwykle wygodne. Każdy człowiek przybiera inną pozycję w momencie, gdy coś tworzy. Niektórzy wolą siedzieć, inni stać. Dzięki temu prostemu narzędziu możemy wykonywać rysunek na stojąco, siedząco, a także w różnych miejscach. Sztalugę bowiem można zabrać ze sobą w plener. Będziemy mieli wtedy tak samo dobre warunki do rysowania, jak i w każdej pracowni, czy w domu.

 

Na jaką sztalugę malarską się zdecydować?

Narzędzie to składa się z połączonych drewnianych listew. Niby nic nadzwyczajnego, ale warto dokonać tego typu zakupu z głową i wybrać się do dobrego sklepu plastycznego. To w nim dowiemy się, jakie są rodzaje sztalug a po przedstawieniu naszych oczekiwań, dowiemy się, co będzie dla nas najlepsze. Sztalugi malarskie możemy bowiem podzielić na:

 

studyjne – są to większych rozmiarów konstrukcje, których zazwyczaj używamy w naszych domach, czy też pracowniach. Wynika to z faktu, że są one dosyć ciężkie i osiągają duże rozmiary. Możemy na nich tworzyć różne wielkościowo obrazy,

stołowe – świetny wybór dla osób, które malując, czy też rysując, wolą siedzieć. Oczywiście przy sztaludze studyjnej również możemy usiąść. Nie mniej ta zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, co oznacza, że nada się do małych mieszkań.

 

plenerowe – wspomniana już wcześniej możliwość pójścia ze sztalugą do parku, to fakt, jednak aby móc to zrobić w pełni wygodnie i satysfakcjonująco, warto wyposażyć się w sztalugę plenerową. Czym się ona różni od studyjnej? Rozmiar pozostaje ten sam, jednak mamy możliwość jej złożenia oraz dosyć łatwego przenoszenia ze względu na jej niewielką masę.

 

Model plenerowy jednak nie powinien być jedynym, jaki posiadamy. W sklepie plastycznym, w którym będziemy chcieli zakupić sztalugę, powinniśmy sprawdzić, czy odpowiada nam stabilność wersji plenerowej. Zazwyczaj jest ona zdecydowanie gorsza od modeli stołowych, czy też studyjnych. Oczywiście kosztem łatwego przenoszenia. Decyzja zależy od nas, jednak z doświadczenia możemy napisać, że im bardziej wkręcamy się w malarstwo, tym więcej różnorodnych akcesoriów testujemy. My uważamy, że naprawdę warto!