Niektóre style tańca znane i praktykowane do dziś, mają swoje początki już w XVIII wieku – tak jak w przypadku walca wiedeńskiego. Jednak czy ich historie są zdecydowanie ciekawsze i barwniejsze niż te opowiadające o nieco bardziej współczesnych stylach tańca? Niekoniecznie! Poznajcie więc historię tańca całkiem innego niż walc, tango, czy nawet salsa – zouka!

 

Skąd wziął się zouk?

Swoje początki zouk ma na Wyspach Karaibskich a przede wszystkim na Martynice oraz Gwadelupie. To właśnie tam powstawała muzyka o nazwie zouk. Na początku słowa do muzyki były pisane jedynie w języku kreolskim, co miało duże znaczenie dla tej mniejszości etnicznej. Warto zaznaczyć, że na samym początku muzyka ta była dosyć skoczna, szybka i energiczna. Z czasem oczywiście zaczęło się to zmieniać. Momentem przełomowym było przywędrowanie zouka do Brazylii.

 

Od lambady do zouka

Chyba każdy kojarzy lambadę. Szczególnie spopularyzowano ten taniec poprzez słynną piosenkę i teledysk o tytule Lambada właśnie. Z samego tak już spopularyzowanego teledysku zauważyć możemy, że taniec ten charakteryzuje się przede wszystkim bardzo bliskim kontaktem, energicznymi ruchami bioder na boki oraz krokiem wykonywanym w bok. Lambada sama w sobie jest miksem kilku innych stylów tańca, w tym i samby. Wykonywana w rytm bębnów, była niezwykle rytmiczna i zjawiskowa. To właśnie z lambady powstał zouk brazylijski.

 

Największe podobieństwo między tymi dwoma stylami widać w bliskości partnerów podczas tańczenia. Te osoby, które podejmują naukę tańca jakim jest zouk zauważą szybko, że przede wszystkim chodzi o biodra, które są ze sobą w stałym kontakcie. W tańcu tym góra ciała w przeciwieństwie do dołu, czyli głównie ramiona, nie przylegają raczej ściśle do partnera, a wykorzystywane są do wykonywania płynnych ruchów.

 

Wyodrębnienie się zouka od lambady stało się natomiast za sprawą dodania charakterystycznych ruchów, takich jak obroty, okrężne ruchy głowy partnerki i zarzucania przez nią włosami. To one są znakiem rozpoznawczym tego wyjątkowego tańca.

 

Lambada czy zouk?

Różnica między lambadą a zoukiem jest widoczna również w krokach. Jeśli chodzi o lambadę to trzy kroki wykonywane są na zasadzie quick-quick-slow. Co to oznacza? Najpierw mamy dwa szybkie i krótkie kroki, a następnie jeden wolniejszy i wydłużony. Nauka tańca zouk natomiast charakteryzuje się wykonywaniem pierwszego wolniejszego i wydłużonego kroku, po czym dwóch szybszych. Czyli całkiem na odwrót niż w lambadzie. W zouku kroki wykonuje się również w przód i w tył, a nie jak w przypadku lambady – na boki.

 

Popularność zouka

Zouk brazylijski posiada tak naprawdę trzy odmiany: lambazouk, traditional zouk oraz zouk moderno. Ten pierwszy jak sama nazwa wskazuje w dużym stopniu, nawiązuje do lambady i właściwie jest do niej bardzo podobny. Traditional zouk to w zasadzie opisany powyżej sposób tańczenia zouka na slow – quick – quick. Natomiast zouk moderno to odmiana tego tańca, która najwięcej czerpie od innych stylów. W tym też tkwi jej piękno. W takim wydaniu nauka tańca może dawać najwięcej frajdy. Polega ona bowiem na improwizacji, modyfikacji oraz oczywiście dzieleniu się swoim tańcem z innymi za sprawą nagrań wrzucanych do Internetu.