Chciałoby się powiedzieć – cudze chwalicie, swego nie znacie! W kontekście historii obrazkowych ten związek frazeologiczny wpasowuje się niemalże idealnie. Wynika to z tego, że większość ludzi kojarzy komiksy głównie z superbohaterami Marvel Comics czy DC Comics. Jest to związane z liczbą produkcji filmowych i innych produktów sprzedawanych, gdy promowane są te ogromne produkcje.

Nie można odmówić Amerykanom rozmachu czy tego, że mają starszą tradycję tworzenia komiksów (tam historie obrazkowe pojawiały się w weekendowych wydaniach gazet już w latach 30.) Polski komiks rozwinął się na dobre dużo później, co ograniczały czasy PRLu. Po odzyskaniu pełni wolności komiks rozkwitł na dobre i w obecnych czasach polscy twórcy komiksowi nie mają się czego wstydzić – ba, są powody do dumy. Zobaczcie!

 

Tytus, Romek i A’Tomek

To jedna z najpopularniejszych serii komiksowych w Polsce. Co ciekawe, Henryk Jerzy Chmielewski tworzy ją od…1957 roku! Jest to najdłużej wydawany polski komiks. Początkowo Tytus i spółka byli wydawani na łamach gazeta “Świat Młodych”, ale od 1966 roku tomy można nabyć w formie książkowej. Tytus, Romek i A’Tomek to seria, która opowiada o dwóch harcerzach – Romka i A’Tomka, którzy starają się uczłowieczyć człekokształtną małpę – Tytusa de Zoo, który bardzo przypomina z zachowania człowieka. Każdy następny tom to już wspólne przygody całej trójki. Bohaterowie podróżują wymyślnymi pojazdami, oczywiście bardzo łatwo wpadają w tarapaty. Charakterystyczną cechą komiksu jest świat, w którym roi się od sytuacji absurdalnych i zabawnych. Papcio Chmiel z łatwością operuje humorem i stworzył komiks nie tylko dla dzieci, tylko dla całej rodziny i paru pokoleń.

 

Kajko i Kokosz

Czas na kolejną serię wręcz kultową i powszechnie znaną. Janusz Christa rozpoczął wielką karierę słowiańskich wojów od opublikowania pierwszego paska w jednym z czasopism w 1972 roku. Po wielu latach komiks stał się jego najpopularniejszym dziełem. Głównymi bohaterami komiksu są dwaj słowiańscy wojowie mieszkający w grodzie Kasztelana Mirmiła. Kajko i Kokosz mają swoich wrogów – Zbójcerzy, których dowódcą jest Hegemon. Kajko jest niskim, inteligentnym i odważnym wojem – najlepszym przyjacielem Kokosza. On zwykle zachowuje zimną krew i próbuje rozwiązać każdy problem. Włada mieczem i strzela z łuku. Kokosz to przysadzisty przyjaciel Kajka. Uwielbia dużo jeść, jest bardzo przesądny. Bardzo często spożywa różne napoje i mikstury, po których jego nastawienie do otoczenia bardzo się zmienia. Bardzo często pojawiają się głosy o zbyt dużym podobieństwie do serii o Asteriksie. Niektóre elementy są niemal identyczne, fani obu serii zarzucali sobie plagiat, jednak to polski komiks powstał dużo poźniej niż pierwsze przygody Galów.

 

Jakie polskie komiksy Wy lubicie? Macie swoich faworytów? Napiszcie w komentarzach, jakie polskie tytuły przypadły Wam do gustu!